Hrvatski tradicijski božićni običaji

Posljednji dan nastave, 22.prosinca, posvetili smo Hrvatskim tradicijskim božićnim običajima te se, u svečanom božićnom ambijentu, oprostili od 2017.godine.
  S obzirom kako je predbožićno vrijeme, učenici 3.K odlučili su ostalim učenicima i djelatnicima naše škole prikazati neke zaboravljene običaje naše domovine, ali i neke koje njegujemo svake godine ne znajući točan razlog. Primjerice, zašto se svijeće na adventskom kalendaru slažu u krug ili tko su, zaista, bili sv. Lucija i sv. Nikola.
  Učenici su, u velikoj školskoj sali, kroz vrlo zanimljivu prezentaciju, predstavili spomenutu temu te su pozvali sve okupljene da im se pridruže na školskom božićnom štandu koji su uredili u sklopu manifestacije Advent u Baranji.
  Na štandu su, po simboličnim cijenama, prodavali božićne kolače koje su cijeli tjedan pekli u školskom praktikumu te razne božićne ukrase koje su izradili na satima vjeronauka. Osim spomenutog štanda, uredili smo i kutak za slikanje s Djedom Božićnjakom, figuru Gingerbreada, specifičan bor od ljestava te brojne druge zanimljivosti. Plakatima, koje smo postavili na nekoliko lokacija u gradu, te pozivnicama koje su, taj dan, djelili učenici 3.K razreda, pozvali smo naše sugrađane da se pridruže cijeloj humanitarnoj akciji.
  Sav prikupljeni novac doniran je za oporavak učenika naše škole kojemu je potrebna operacija.
  Sljedeći smo susret zakazali za kraj mjeseca siječnja kada će tema biti Licitar, tradicionalni šareni kolač pripravljen od slatkog tijesta, karakterističan za područje središnje Hrvatske.
  Blagoslovljene blagdane te uspješnu 2018.godinu žele Vam učenici 3.K.razreda!

I naravno, u slast i do sljedećeg druženja,
3.K

« Ožujak 2024 »